|  log ind  |  faq  |  a-z  |

LEFT_ÆRØ

Skolens profil

Vores profil

Velkommen til vores skole, som vi håber også kan være din skole. 

Her på Ærø har vi to gymnasiale ungdomsuddannelser, en 2-årig HF og en 3-årig HF-Søfart i samarbejde med vores nabo, Marstal Navigationsskole.

Vores 2-årige HF-klasse giver en lokal mulighed for at få en gymnasial uddannelse, uden at forlade Ærø i en ung alder. 

Begge uddannelser giver dig muligheder for at fortsætte på de videregående uddannelser, både de mellemlangeog på universiteterne og med HF-Søfart får du tillige en uddannelse, der kan skaffe dig en karriere og fremtid inden for ”Det Blå Danmark”.

Med vores HF-linjer har vi derfor ca. 200 elever både fra det lokale nærmiljø på Ærø og fra resten af Danmark, der mødes i et fagligt og socialt miljø, som er helt unikt. Mange af vores elever sammenligner det med at være på efterskole - på Ærø kender vi hinanden og lærerne er ”rigtige mennesker”. 

Endelig er det også muligt at tage enkelte Hf-fag alt efter behov og ønsker, hvilket gøres ved at man følger faget/fagene i en af vore eksisterende klasser i det omfang der er plads hertil.

Vi tilbyder dig en skole og en uddannelse af bedste kvalitet, med moderne undervisningsformer og med up-to-date IT-faciliteter og med kompetente undervisere og øvrige medarbejdere, der alle har fokus på, at vi er til stede for lige netop dig.

Til gengæld forventer vi, at du møder op engageret, motiveret og med en lyst til at lære, ikke for vores skyld, men fordi du selv gerne vil. Så hjælper vi hinanden med at bygge din bro til fremtiden.

Vi vil glæde os til at se dig på Ærø